CV paraugs

Efektīva CV paraugs – viss, kas Jums jāzina par CV izveidi

Visiem labi zināms ir fakts, ka bez CV nav iespējams izveidot darba attiecības, neatkarīgi no tā, vai ir atvērts reāls konkurss uz brīvo vakanci, vai darba vieta ir vienkārši aizrunāta – personāla atlases datu bāzē ir jābūt katra pieņemtā darbinieka CV, tādēļ gribot – negribot Jums nāksies to izveidot. Kāds ir perfekts, labs, vienkāršs CV, kā pareizi rakstīt CV, kādi ir CV veidi un kur atrodams gatavs CV paraugs, kurā tikai nepieciešams ievadīt savu informāciju, uzziniet raksta turpinājumā!

Kādu veidu CV eksistē?

Lai “tiktu pie darba”, ir nepieciešams darba devējam nosūtīt CV, kuram jāpievieno motivācijas vēstule – šos abus dokumentus cilvēkresursu speciālists izpētīs un pēc tiem izlems, vai piedāvāt Jums darba interviju. Bet izrādās, ka ir veseli trīs CV veidi, kas atšķiras pēc stila un satura, un ir svarīgi nosūtīt tieši aktuālajai vakancei un uzņēmuma tipam piemērotu, atbilstošu CV. Šie trīs veidi ir:

  • hronoloģiskais CV – izglītības iestādes, kursi un darba pieredze tiek uzskaitīta hronoloģiskā secībā, sākot no nesenākā uz senāko. Šis CV veids ir piemērots tad, ja Jums ir stabila darba pieredze, un ir vēlams konservatīvu darba vietu vakanču konkursu gadījumā, piemēram, bankā, valsts iestādē u.tml.;
  • funkcionālais CV – šeit tiek uzskaitītas personīgās iemaņas, prasmes un dažādi sasniegumi, pieminot arī, kur un kā tie iegūti. Šis CV veids ir labi piemērots tiem, kas ir bieži mainījuši darba vietas, kā arī jaunietim bez darba pieredzes vai skolēniem, lai efektīvi pieteiktos skolas noslēguma darbu praksei;

 

  • radošais CV – šeit iespējams izpausties brīvi, sniedzot informāciju gan par izglītību, gan darba pieredzi, gan citām prasmēm, turklāt to visu pasniedzot oriģināli un radoši, piemēram, Prezi prezentācijas veidā, video formātā vai kā citādi radoši, tomēr saglabājot zināmu konservatīvismu. Šāda veida CV ir lieliski piemērots, piesakoties radošam darbam, piemēram, mārketinga aģentūrā, dizaina kompānijā u.c.

Ja radošo CV izveidot ir salīdzinoši vienkārši – vajadzīga tikai izdoma –, tad hronoloģisko vai funkcionālo CV sastādīt ir sarežģītāk. Kur ņemt piemēru un kādu informāciju ievietot?

Eiropas līmeņa CV paraugs – Europass

Tālajā 2005. gadā visās Eiropas Savienības valstīs tika ieviests vienots CV standarts ar nosaukumu “Europass”. Tas radīts ar nolūku veicināt ES pilsoņu mobilitāti prakses, izglītības un darba jautājumos, atvieglojot gan darba devēju uzdevumu izšķirot atbilstošāko kandidātu pieteikumus, gan pašiem darba, prakses un izglītības iespēju meklētājiem, jo, lai izveidotu CV pēc Europass standartiem, ir nepieciešams tikai apmeklēt Europass mājaslapu, kurā CV un citus dokumentus, saistītus ar darba pieteikumu, iespējams izveidot tiešsaistē.

Kā pareizi izveidot CV, neizmantojot Europass?

CV sastādīšana un noformēšana ir laikietilpīgs un nopietns darbs. Pirmais, kas jāņem vērā, ir – kādā valodā runājoša persona izskatīs Jūsu pieteikumu. Galvenokārt darbam Latvijā ir nepieciešams CV latviešu valodā, tomēr daži starptautiski uzņēmumi ir ieinteresēti redzēt potenciālā darbinieka CV, kas izveidots angļu valodā.

Lielāka iespēja, ka darba devējs izvēlēsies Jūsu kandidatūru, būs tad, ja Jūsu CV būs ar foto. Svarīgi, lai fotogrāfija būtu pieklājīga, kvalitatīva un tajā būtu labi saskatāma Jūsu seja.

Vērtīga piebilde, ko CV minēt jauniešiem, kam nav darba pieredzes, ir: “Ātri apgūstu jaunas iemaņas un labprāt pielietoju tās darbā”. Savukārt CV labāk neminēt ģimenes statusu, bērnu esamību vai neesamību, kā arī citas personīgās dzīves detaļas, kas nav saistītas ar konkrēto darba vakanci.

NEKĀDĀ GADĪJUMĀ CV nedrīkst melot, jo cilvēkresursu speciālists var sazināties ar pieteikumā minēto darba vietu un izglītības iestāžu pārstāvjiem, lai pārliecinātos par faktu patiesumu, un minētās prasmes un zināšanas (īpaši attiecas uz valodu zināšanām) var pārbaudīt uz vietas intervijas laikā, un Jūs pavisam noteikti negribēsiet izpelnīties meļa statusu, kas varētu sarežģīt turpmākas Jūsu iespējas iestāties darba attiecībās.